Karapınar Beldesi Merkez Camii Resmi Web Sitesi

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Karapınar Beldesi

KARAPINAR BELDESİ


Karapınar, Zonguldak İli, Çaycuma İlçesine bağlı kırsal özellikli bir beldedir. Beldemizin toplam yüzölçümü 17.8 km2dir.

Karapınar Beldesi, batıda Çaycuma, doğuda Kozcağız, güneyde Perşembe ve kuzeydoğuda Bartın iliyle çevrilidir.

Karapınar’da ilk yerleşim 1920 yılında merkez mahallede başlamıştır. Daha sonra merkezin Bartın-Çaycuma karayolu üzerinde yer alıyor olması nedeniyle, kasaba ve çevre köylerden sürekli göç alarak 1960-1990 yılları arasında büyük gelişme kaydetmiş ve 1989 yılında belediyelik olmuştur. Belediye sınırları 3 köyün birleşmesiyle oluşmuştur. Buralar mahallelere bölünmüş ve halen 5 mahalle muhtarlığı olarak hizmete devam etmektir.

Karapınar; Bartın-Çaycuma karayolunun güzergâhının değişmesi ve istihdam sorununa paralel olarak sürekli göç verir duruma gelmiştir. 1990 yılında 4100 nüfusu olan beldemizin nüfusu, 2007 yılında yapılan sayımda 2800 olarak tespit edilmiştir.

Beldemizin güney kısımlarını oluşturan düz alanların sulu tarım yapmaya elverişlidir. Bu alanların büyük bir çoğunluğu kavaklık olarak değerlendirilmektedir. Diğer kısımlarda ise kuru tarım yapmaya elverişli alanlar mevcut olup, söz konusu alanlar kısmen de olsa bu amaç doğrultusunda değerlendirilmektedir.

Beldemizde eğitim kurumu olarak 1 İlköğretim Okulu, 1 Ortaokul ve 1 Çok Programlı Lise, 1 adet öğrenci yurdu bulunmaktadır. Dini tesis olarak 15 adet kadrolu cami, 1 Kur’an Kursu mevcuttur. Beldemiz genelinde 5 mahalle muhtarlığına bağlı toplam 12 adet yerleşim yeri mevcuttur.

     Belde merkezi çoğunlukla 3-4 katlı ve bitişik nizam yapılmış konutlardan oluşmaktadır. Konutların neredeyse tamamının alt katları ticari kullanımda ya da ticari kullanıma uygundur. Beldemiz genelinde ortalama aile büyüklüğü 5, hane büyüklüğü 6 ve hanede aile sayısı 1,2’dir.

Beldemizin ekonomisi TTK (Türkiye Taşkömürü Kurumu) da ki işçiliğe dayalı olup, nüfusun %80’ini bu alan oluşturmaktadır. Tarım ve hayvancılık pek gelişmemiştir. Ancak iç tüketime dönük yapılmaktadır.

Beldemizin futbol takımı Zonguldak Amatör Liginde mücadele etmektedir. Kulübümüzün şu an maçlarını oynayacağı bir futbol sahası bulunmakta ve kendi saha maçlarını beldemizde oynamaktadır. Saha çalışmaları 1990 yılında başlamış ve açılışı ise 1996 yılında yapılmıştır.

Beldemiz ticari faaliyetler alanında oldukça gelişmiştir. Beldedeki ticaret Çaycuma, Bartın, Saltukova ve Perşembe’ye bağlı 37 köyün ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Karapınar çevre il ve ilçelerle ulaşımın kuvvetli olması mevcuttaki potansiyeli ile gelecekte önemli bir ticaret merkezi olabilecek niteliktedir. Beldemizde Çarşamba günleri büyük bir Pazar kurulmaktadır.

Hizmet sektörü olarak Belediye, PTT, Sağlık Ocağı, Ziraat Mühendisliği, Tarımsal Kalkındırma Kooperatifi, Jandarma, 2 İlkokul, 1 Ortaokul, 1 Çok Programlı Lise, Özel Talebe Yurdu bulunmaktadır. Beldemizde 2 adet park bulunmaktadır.

Karapınar, Bartın-Çaycuma Karayoluna 2 km mesafededir. Beldede yer alan mahalle yollarından; şehir merkezi parke kaplama, diğer kesimler ise asfalt ve stabilize durumdadır.

Beldemizden Çaycuma, Bartın ve Zonguldak’a belli aralıklarla minibüsler kalkmaktadır. Beldemizde çevre yörelere ulaşım konusunda çok önemli sıkıntılar yoktur.

Karapınar bulunduğu yer açısından ulaşım, turizm ve ticaret merkezlerine yakınlığıyla önemli bir konuma sahiptir. Karapınar, Bartın il merkezi ve Çaycuma ilçe merkezine 15 dakika uzaklıktadır. Batı Karadeniz’de ki tek havaalanı olan Zonguldak Havaalanı’na sadece 10 km, Filyos Limanı’na ise 20 km uzaklıktadır. Beldemiz; Mugada, Kızılkum, Güzelcehisar, Filyos, İnkumu gibi turizm merkezlerine yakınlığıyla da coğrafi olarak avantajlı bir konuma sahiptir.

 

Bazı Merkezlerle Beldemiz Arasında ki Mesafeler

Karapınar-Saltukova             12 km
Karapınar-Perşembe             13 km
Karapınar-Kozcağız               20 km
Karapınar-Çaycuma              20 km
Karapınar-Bartın                   25 km
Karapınar-Zonguldak             60 km
Karapınar-Ankara                  210 kmDİBBYYS
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam41
Toplam Ziyaret64574
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.77893.7941
Euro4.64954.6681
Hava Durumu
Anlık
Yarın
8° 6°
Namaz Vakti